Szkoła Podstawowa nr 12
im. Zygmunta Glogera
w Białymstoku

Test o 80. rocznicy powstania Armii Krajowej

AK Pamiętamy.jpg 

 

80 lat temu, 15 lutego 1042 roku  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) - wojsko Polskiego Państwa Podziemnego, zostało przekształcone w Armię Krajową (AK). Jest ona uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie. W 1944 roku jej liczebność sięgała ponad 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy.

   Podziemne wojsko przeznaczone było do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Armia Krajowa wyróżniała się ogromną różnorodnością działań: wywiad, kontrwywiad, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, pozyskiwanie broni, walka z okupantem, mały i duży sabotaż. Udział w niej brali często bardzo młodzi, między innymi harcerze z Szarych Szeregów. Wśród nich, bohaterowie znanej książki Kamienie na szaniec: Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Zawadzki „Zośka” i Jan Bytnar „Rudy”.

   Komendantem Głównym AK został Stefan Rowecki „Grot” po jego aresztowaniu przez Gestapo,  następcą został gen. Tadeusz Komorowski „Bór”.

  Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 przez ostatniego jej komendanta gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”.

   Po wojnie,  wielu żołnierzy (Żołnierze Wyklęci) kontynuowało nadal walkę zbrojną z okupantem sowieckim i polskimi komunistami,  wielu z nich, było torturowanych, skazywanych na wieloletnie więzienie lub śmierć, wielu  trafiło do obozów karnych oraz zostało zesłanych do łagrów na terenie ZSRR.

   Marszałek Województwa Podlaskiego, pan Artur Kosicki, przypomniał jak ważne w dzisiejszych czasach jest pielęgnowanie pamięci o największym ruchu oporu w okupowanej Europie.

- Armia Krajowa to byli bohaterowie. To były osoby, które oddały zdrowie i życie, żebyśmy żyli w wolnej, niepodległej Polsce. Dlatego powinniśmy pamiętać o tych wszystkich osobach, których nie ma między nami, ale również o tych, którzy żyją wśród nas.

 

   Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją- poniżej , przygotowaną przez pracowników Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Warszawie.

 

 0x0 (2).jpg

 

Godło

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku

ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A
15-687 Białystok
tel.: 85 679 38 80

mail: sekretariat@sp12.bialystok.pl
e-Doręczenia: AE:PL-11608-12952-DSVSU-17