Razem dla Edukacji

22.10.2019 r. - Pamięć najpierwsza... Konferencja ewaluacyjna 2 edycji projektu "Razem dla Edukacji"

GALERIA


Rewizyta gości z Santiago de Compostela w ramach realizacji projektu "Razem dla edukacji"

W dniach od 4 do 9 września tego roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole uczniów, rodziców i nauczycieli z polskiej szkoły z Santiago de Compostela. Przybyli oni w ramach realizacji projektu pt. "Razem dla edukacji". Projekt zakładał nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą polską a szkołą polonijną. Wizyta ta była podsumowaniem całego projektu.

Projekt ze strony naszej szkoły realizowany był przez klasę 6B. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowania do przyjazdu gości oraz roztoczyli troskliwą opiekę nad dzieciakami z Santiago. Było to łatwiejsze ze względu na wcześniej zawarte znajomości podczas naszego wyjazdu do Santiago de Compostela. Uczniowie klasy 6B przygotowali grę dla gości, brali udział w warsztatach plastycznych, zajęciach w Muzeum Wojska oraz wyjeździe do Lipowego Mostu na warsztaty z lepienia pierogów. Dorośli brali udział w warsztatach metodycznych poświęconych grom i zabawom z uczniami oraz metodom nauki języka polskiego ucznia młodszego. Uczestnicy rewizyty oglądali również lekcje w naszej szkole.

Goście mieli okazję poznać smaki, kulturę i zabytki Podlasia. Wspólnie zwiedzaliśmy Białystok, Supraśl i Tykocin. Kosztowaliśmy potraw kuchni tatarskiej, jak i typowej dla naszego regionu. Razem z mieszkańcami Supraśla wysłuchaliśmy opowieści naszych gości o Santiago. 

Rewizyta ta była na pewno ogromnym przeżyciem nie tylko dla uczniów, ale także dla dorosłych. Wszystkie wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci a zawarte przyjaźnie zaprocentują w przyszłości.

Agnieszka Brzozowska
Ewa Jancewicz

GALERIA


 

Od środy (4 września) w naszej szkole gościmy przyjaciół z polskiej szkoły w Santiago de Compostela, którzy przyjechali do nas w ramach projektu Razem dla edukacji. Dziś zwiedzali szkołę i centrum Białegostoku. Bardzo spodobała się im nasza szkoła i miasto.

GALERIA

 


 

W ramach współpracy ze Szkołą Polonijną w Santiago de Compostela uczniowie klasy V b mieli za zadanie opracować szereg pomocy ułatwiających naukę języka polskiego i usystematyzować wiedzę o Polsce. W ten sposób powstały projekty edukacyjne, które w ostatnich tygodniach zostały zakończone.

Pierwszym, który prezentujemy, jest film pt. "Krótka historia Polski", której autorami są: Krzysztof Baranowski, Wojciech Bogdanowicz, Krzysztof Gołaszewski, Jakub Owłasiuk, Mikołaj Panas i Maciej Rećko. Chłopcy samodzielnie wybrali wydarzenia, ich zdaniem, ważne, napisali scenariusz filmu, skompletowali stroje oraz nagrali film. Dodatkowo Krzysztof  Baranowski ze swoim tatą zmontowali go dodając efekty specjalne. 

Ich głównym celem było przybliżenie uczniom mieszkającym w Hiszpanii historii naszego państwa. Chcieli w sposób przystępny i jak najbardziej obrazowy pokazać te ważne dla nich wydarzenia. 

Link do filmu


 

    W ramach projektu „Razem dla Edukacji” – „Poznajmy się” klasa 5b szukała zwiastunów wiosny. Uczniowie prowadzili obserwacje polskiej przyrody począwszy od 21 marca do końca kwietnia, zarówno w Białymstoku, jak i poza nim.

            Przygotowali krótki fotoreportaż, za pośrednictwem którego chcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Na zdjęciach uwiecznione zostały pierwsze kępki trawy, pączki na drzewach, z których rozwijały się listki, bazie. Na koniec swoich obserwacji, niektórzy uczniowie sfotografowali pięknie kwitnące drzewa owocowe. Tylko nielicznym udało się podejrzeć wiosenne zachowania zwierząt.

            Wiosnę powitały również kwiaty w sali geograficznej.

GALERIA

 


 

Grudzień obfitujący w niespodzianki :)

Grudzień dla klasy 5B był niezwykle pracowitym miesiącem. Uczniowie nie tylko, jak wszyscy, uczyli się, brali udział w zawodach i chodzili do szkoły, ale realizowali także różnorodne zadania związane z udziałem w projekcie "Razem dla edukacji".

Poza telekonferencją przeprowadzoną w Mikołajki, reprezentacja klasy uczestniczyła w spotkaniu opłatkowych Wspólnoty Polskiej. W niezwykłej atmosferze Opery Podlaskiej spotkali się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie projektu oraz uczestnicy i opiekunowie konkursu recytatorskiego "Kres". Wśród brzmienia kolęd mieliśmy okazję oglądać występ naszych koleżanek z klas gimnastycznych oraz składać życzenia tej niezwykle dużej "rodzinie". Nie zabrakło tradycyjnych potraw i wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie to było również okazją do spotkania naszych cudownych znajomych ze szkoły z Santiago. Elizo, Lidko, cudownie było zobaczyć Was u nas na żywo i pokazać kawałek naszego "świata".

Z kolei na początku tego tygodnia spotkała nas niezwykła niespodzianka. Przyszła do nas paczka od uczniów z Hiszpanii. Pięknie pachnące mydełka oraz produkty i przepis na świąteczny Flan wywołały uśmiech na każdej buzi :) Teraz każdy może mieć kawałek Hiszpanii w swoim domu. Finalny efekt przygotowania Flanu jeszcze pokażemy. My także nie byliśmy dłużni... z Elizą i Lidką do Hiszpanii powędrował nasz upominek, na razie nie będziemy zdradzać jaki... ;)

Grudzień to taki miesiąc, że myśli się o rodzinie i przyjaciołach. My na pewno byliśmy myślami w Hiszpanii. Wszystkim natomiast życzymy Wesołych Świąt i rodzinnej atmosfery.

Uczniowie klasy 5B

 

 

GALERIA

 


 

Dnia 12 grudnia reprezentacja naszej szkoły w osobach dyrekcji, nauczycieli i uczniów wzięła udział w uroczystym spotkaniu opłatkowo-kolędowym organizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". W niezwykłej atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia z radością spotkaliśmy się z naszymi partnerami i przyjaciółmi z projektu "Razem dla edukacji" z Santiago de Compostela.

GALERIA

 


 

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku – panie: Anna Satuła- dyrektor, Katarzyna Andryszewska- wicedyrektor, Agnieszka Brzozowska- nauczycielka języka polskiego, Ewa Jancewicz- nauczycielka geografii oraz czworo uczniów klasy 5b w dniach 10 -18 października 2018 roku uczestniczyli w wymianie szkół partnerskich w Polskiej Szkole w Galicji, z siedzibą w Santiago de Compostela w ramach projektu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – „Razem dla edukacji” – współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina Polonijna”. W przedsięwzięciu tym udział biorą 23 szkoły z Polski i 23 placówki partnerskie z Białorusi, Czech, Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Rosji, Hiszpanii, Anglii, Szkocji, Włoch i Kataru, w których prowadzone jest nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury i sztuki polskiej w języku ojczystym.

Wyjazd ten pozwolił uczestnikom poznać zasady funkcjonowania szkoły polskiej oraz szkoły hiszpańskiej w Galicji, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie z nauczycielami,  przedstawicielami środowiska polonijnego, a uczniom z rówieśnikami. Niekończące się opowieści, prezentacja sposobów nauczania, udział w lekcjach „hiszpańskich” wzbogaciły wiedzę i doświadczenia wszystkich osób.

Dziewczyny i chłopcy z klasy 5 b godnie reprezentowali polskich uczniów. Nowo poznanym koleżankom i kolegom zaprezentowali naszą szkołę, ćwiczyli z nimi język polski. Nauczyciele poprowadzili zajęcia ze śpiewem i uczyli naszych polonijnych przyjaciół narodowych tańców ludowych.

Wyjazd do Hiszpanii umożliwił zwiedzenie niesamowitych miejsc, pięknych krajobrazowo i kulturowo, o niezwykle bogatej historii.Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć: Santiago de Comopstela, A Coruñię, Fisterrę oraz wiele innych

Hiszpania to nie tylko krajobrazy, to również wspaniała kuchnia, od owoców morza po tort Świętego Jakuba, które uczestnicy mieli okazję spróbować.

Nasi gospodarze zaopiekowali się nami doskonale.Przyjęli z tradycyjną polską gościnnością i dali możliwość poczucia "na własnej skórze" Hiszpanii. Przed nami zajęcia, w czasie których będziemy utrzymywać kontakt ze szkołą w Hiszpanii, zachęcać do nauki języka polskiego, przybliżać historię, kulturę i przyrodę Polski. A w przyszłym roku szkolnych z wielką przyjemnością przyjmiemy Ich u nas.

 

GALERIA

Ewa Jancewicz
Agnieszka Brzozowska

 

 


 

 

 

Inauguracja projektu „Razem dla Edukacji” –  „Rodzina Polonijna”

Miło nam poinformować, że nasza szkoła w roku szkolnym 2018/2019 rozpoczyna realizację nowego projektu „Poznajmy się” obejmującego współpracę szkół partnerskich w ramach przedsięwzięcia „Razem dla Edukacji” – „Rodzina Polonijna”. Przedsięwzięcie to finansowane jest ze środków przekazanych przez MEN na realizację zadania Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce.

Projekt „Poznajmy się” rozpocznie się w październiku 2018 r. i trwać będzie do czerwca 2019r. Zainicjuje współpracę pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 12 w Białymstoku oraz Polską Szkołą w Galicji. Skierowany jest do uczniów klasy 5b oraz ich rówieśników z Santiago de Compostela.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest nawiązanie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami pochodzącymi z różnych części Europy. Jednocześnie jest to doskonała okazja do wymiany informacji dotyczących: regionów, miejsc zamieszkania uczniów, szkół, kultur, ciekawostek i gastronomii. Projekt daje możliwość przybliżenia postaci sławnych Polaków. Będzie świetną okazją do rozwijania kompetencji i umiejętności językowych, przybliżenia kultury i tradycji polskiej. Uczniowie będą mieć możliwość zawarcia nowych znajomości i przyjaźni z rówieśnikami pochodzącymi z innych części Europy.

Będzie on przebiegał dwutorowo: po pierwsze wykłady, warsztaty i wycieczki edukacyjne umożliwiające wymianę informacji i doświadczeń, prowadzone w macierzystych szkołach uczniów. Po drugie – 2 wizyty studyjne.

Projekt został napisany przez trzy panie: Katarzynę Andryszewską – Wicedyrektora szkoły, Agnieszkę Brzozowską – nauczycielkę języka polskiego oraz Ewę Jancewicz – nauczycielkę geografii.

Uroczysta inauguracja projektu odbyła się 10 września bieżącego roku w Warszawie w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Uczestniczyły w niej Pani Dyrektor Anna Satuła, Pani Wicedyrektor Katarzyna Andryszewska oraz Pani Ewa Jancewicz.

Szkoła Podstawowa Nr 12
im. Zygmunta Glogera w Białymstoku
ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A
15-687 Białystok
tel.: 85 679 38 80
e-mail: sekretariat@sp12.bialystok.pl

Powrót na początek strony