Doktor Esperanto

9 kwietnia br. uczestniczyłyśmy w ciekawej konferencji na temat: Ludwik Zamenhof i jego idee w teorii oraz w ofercie edukacyjnej zorganizowanej przez Białostockie Centrum Kultury oraz Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Większość z nas wie, że Ludwik Zamenhof pochodzi z Białegostoku i jest twórcą języka esperanto. Na tym zazwyczaj nasza wiedza się kończy. Na spotkaniu przybliżono sylwetkę jednego z najbardziej rozpoznawanych na świecie białostoczan, wielokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jak wyglądał Białystok, w którym Zamenhof spędził dzieciństwo, oraz w jaki sposób współczesny Białystok pielęgnuje pamięć o Doktorze Esperanto. Prelegenci  w swoich wystąpieniach przekonywali, że dzieło jego życia jest wciąż żywe. Na całym świecie ludzie podążają za jego ideami i promują język esperanto po dziś dzień.

Na zakończenie uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do udziału w warsztatach edukacyjnych. Ich celem było pokazanie, jak w interesujący sposób zadbać o rozwijanie tożsamości regionalnej u najmłodszych. Bogatą ofertę skierowano do dzieci i młodzieży. Każdy znajdzie coś dla siebie – od gier historycznych wprowadzających w historię Białegostoku po gry memory - przybliżające postać Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto. Edukatorzy proponują  zorganizowanie zajęć zarówno w Centrum im Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej, jak również w szkołach czy przedszkolach.

Zachęcamy do skorzystania z oferty i zapraszamy do odwiedzenia strony Centrum im.Ludwika Zamenhofa.

Ewa Puciłowska i Anna Jabłońska