Warsztaty w Centrum Edukacji Muzeum Wojska

22 kwietnia uczniowie klasy 2 c wybrali się na warsztaty "W państwie Mieszka I", które odbyły się w nowej sali Centrum Edukacji Muzeum Wojska w Białymstoku, przy ul. Sienkiewicza 26.

Brak źródeł historycznych z czasów średniowiecznych prowadzi do tego, iż wielu rzeczy musimy się wciąż domyślać. Podobnie rzecz ma się z początkami państwa polskiego. Mieszko, pierwszy władca państwa Polan, to wciąż tajemnicza postać. Jak wyglądał? W jaki sposób stworzył silne państwo? Czy ktoś mu na co dzień pomagał rządzić? Czy życie Słowian było proste? Na te pytania odpowiadała Pani Teresa. Dzieci mogły przymierzyć elementy uzbrojenia: hełm z misiurką, zbroję lamelkową, oglądały kolczugę, tarczę, miecz. Budowały wieżę, w której uwięziona była królewna. na szczęści znalazł się dzielny rycerz, który uwolnił Anię :) Powstały też piękne prace plastyczne przedstawiające Mieszka I i dwóch jego wojów w różnym uzbrojeniu.

17 maja uczniowie 2d odwiedzili Centrum Edukacji Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas zorganizowanych tam warsztatów  dowiedzieli się  jak wyglądało życie ludzi w dawnych czasach: gdzie mieszkali, czym się zajmowali, jakie mieli prawa, jak wyglądała ówczesna władza. Uczniowie mieli  również okazję zapoznać się z elementami wyposażenia i uzbrojenia wojów- m.in, kolczugą, hełmem, toporem, tarczą. Wizytę zwieńczyła wspólna zabawa.

Polecamy wszystkim zajęcia w Muzeum Wojska!

J. Zajkowska

B.Klim