Spotkanie klasy 1a z Tomaszem Samojlikiem w Książnicy Podlaskiej

12 maja 2022 – niezwykłe spotkanie uczniów kl. 1 a w Książnicy Podlaskiej z Tomaszem Samojlikiem - autorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka, pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Pan Tomasz zajmuje się szczególnie wpływem człowieka na Puszczę Białowieską. Tytułowymi bohaterami swoich książek uczynił największego i najmniejszego ssaka Puszczy. Pod kierunkiem pana Tomasza narysowaliśmy  tego większego  - żubra Pompika. „Cała nadzieja w Waszym pokoleniu” – mówił autor zwracając się do nas i wskazywał  na wielkie zagrożenia świata ludzi, roślin i zwierząt, i jak ważną możemy odegrać rolę w jego ocaleniu. W konturze plastikowej butelki rysowaliśmy te zagrożenia, wykonując szkic plakatu. No i padł mit złego wilka z bajki o Czerwonym Kapturku – pan Tomasz jako znawca tematu pokazał nam prawdziwe oblicze wilka.  Niespodzianką było pojawienie się olbrzymiej maskotki Łosia Czytusia.
Pan Tomasz obdarował nas pamiątkowymi gadżetami  i autografami. To było naprawdę niesamowite spotkanie z niesamowitym człowiekiem.

Ewa Sokolińska