Niezwykła lekcja historii … - wycieczka do Muzeum Pamięci Sybiru

W październiku w ramach realizacji bloku tematycznego ,,Ojczyzna mała i duża” uczniowie klas III uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
    Pobyt w muzeum obejmował ścieżkę tematyczną tj. odkrywanie z przewodnikiem śladów i kart historii na podstawie zdjęć i eksponatów części wystaw oraz warsztaty ,,Syberyjska przygoda chmurki”. Mali uczniowie mieli okazję poznać niektóre karty z historii Polski, losy polskiego żołnierza oraz ludności cywilnej naszej Małej Ojczyzny. Uczestniczyli w rozwiązywaniu sytuacji problemowych. Formułowali i zadawali pytania dotyczące II Wojny Światowej oraz zagrożeń dawniej i dziś.
     Uczniowie zdobyli kompendium wiedzy dotyczącej II wojny światowej, wyzwolenia Białegostoku, najważniejszych wydarzeń z tamtego okresu oraz przeżyć mieszkańców (trudności, w jakich uczestniczyli i jak je pokonali). W bezpieczny emocjonalnie sposób wzbogacili słownik pojęć dotyczący wojny, strat, deportacji.

Niezwykła lekcja historii była okazją do kształtowania postaw patriotycznych - pamięci o Polakach walczących o przetrwanie naszego narodu oraz wspólnej odpowiedzialności za małą i wielką Ojczyznę.

Marianna Leszko