Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego

Narodowe Czytanie to już tradycja nie tylko w kraju, ale także w naszej szkole.

Tym razem przyjęliśmy zaproszenie na wesele do Bronowic.

Zaczęło się poważnie od odczytania przez Panią Wicedyrektor listu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Następnie Pan Adam Lutarewicz wyjaśnił wszystkim tło historyczne powstania utworu.

W atmosferę biesiady weselnej wprowadził wszystkich występ zespołu nauczycieli i uczniów śpiewając piosenkę „Lipka”.

I wreszcie ukazał się stół suto zastawiony jak na wesele przystało. Były tam kołacze, baby drożdżowe, chleb, ogórki, kiełbasą, swojski smalczyk ze skwarkami i cebulką. Zadbały o to Panie Anna Jakubowska i Joanna Rosicka. Za stołem zasiadła Młoda Para i zaproszeni goście. A my mieliśmy możliwość posłuchania toczących się między bohaterami utworu rozmów:

• Poety (p. Moniki Kwiatkowskiej) i Racheli (p. Igi Iwaniec-Hołownia)
  • Gospodyni (p. Agnieszki Cisowskiej) i Gospodarza (p. Agnieszki Wasilewskiej)
  • Panny Młodej (p. Ewy Puciłowskiej) i Pana Młodego (p. Marcina Łazarczyka)
  • Stańczyka (p. Renaty Muczyńskiej) i Dziennikarza (p. Anny Pęza)
  • Isi (p. Marty Stulgis) i Gospodyni (p. Elżbiety Pawluczuk)
  • Panny Młodej (p. Adrianny Zambrowskiej) i Pana Młodego p. Pawła Kalinowskiego).

Na tym jednak nie koniec. Czym byłoby wesele bez wspólnej zabawy. Dlatego też wszyscy zostali zaproszeni do tańca i chętnie z tego skorzystali.

I ja tam byłam … i doskonale się bawiłam.